منتجب نیا در نخستین نشست خبری حزب جمهوریت ایران اسلامی تاکید کرد:

استقلال حزبی در تعامل با اصلاح طلبان اولویت ماست.

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20448
 | 
تاریخ انتشار: 07 مرداد 1398 - 09:27
رئیس هیات موسس حزب جمهوریت اسلامی ایران اسلامی با بیان اینکه همگرایی شرط پیروزی است، خاطرنشان کرد: اصل تعامل با اصلاح طلبان را رد نمی کنیم منتها حفظ هویت مستقل حزب را امری اساسی می دانیم.
استقلال حزبی در تعامل با اصلاح طلبان اولویت ماست.

به گزارش هداپرس حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا – یکشنبه- در ابتدای این نشست با اشاره به روند و دلایل شکل گیری و تاسیس حزب جمهوریت ایران اسلامی خاطرنشان کرد: از زمانی که با مشورت تعدادی از دوستان تصمیم به پایه گذاری این حزب گرفتیم بنا بر این بود که حزبی کاملا مردمی شکل بگیرد، به همین دلیل تعداد ۲۷ نفر اعضای هیات موسس نمایندگان همه اقوام، عقیده ها، جنسیت ها، و سنین مختلف در حزب جمهوریت ایران اسلامی هستند.
رئیس هیات موسس حزب جمهوریت ایران اسلامی به روند انتخاب نام حزب اشاره کرد و افزود: در جلسه ای با حضور اعضای هیات موسس حدود ۳۰ اسم پیشنهادی اعضا و هواداران حزب از سراسر کشور مطرح و چند اسم در جلسه انتخاب شد که البته جمهوریت بیشترین رای را آورد.
منتجب نیا ادامه داد: انتخاب جمهوریت به این دلیل بود که احساس می کنیم مردم به عنوان وجه جمهوریت نظام حضور کم رنگی دارند و آنچنان که باید به جمهور مردم میدان داده نشده است مردم از اوضاع اقتصادی گلایه دارند ولی همه دغدغه مردم مسائل اقتصادی نیست بلکه وجوه سیاسی از جمله کم توجهی به جمهوریت نیز مورد نقد مردم است.
وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل حزب جمهوریت ایران اسلامی آمده است تا برای تمام ابعاد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برنامه ارائه دهد.
رئیس هیات موسس حزب جمهوریت با بیان اینکه اصل حرکت ما در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی است؛ یادآور شد: هدف از تاسیس حزب ریشه ای و توجه به همه ابعاد زندگی مردم است. حزب جمهوریت ایران اسلامی از معدود احزابی است که با آرمان و برنامه وارد صحنه شده و هدف نهائی اش تربیت نیرو و کادر قوی و تقویت تحزب در کشور است. نیاز داریم از اداره کشور تعاریف و بدنه اجرائی قوی و کارآمد داشته باشد.

منتجب نیا اظهار داشت: حزب‌جمهوریت ایران اسلامی، تشکلی نوپایی است که چهارشنبه گذشته در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب پروانه فعالیت گرفت که از آنها سپاسگزاری می‌کنم. ان شاء الله که مقدمات برگزاری کنگره را به زودی فراهم کرده و در مسیر تشکیل و تاسیس یک حزب مردمی و قانونی گام بر می داریم.
وی خاطرنشان کرد: اعضای هیات موسس ما از قومیت های مختلف و از ۱۵ استان کشور هستند و قبل از تصویب پروانه این حزب کارهای مقدماتی را انجام و هسته های مرکزی را تشکیل دادیم.
رییس هیات موسس حزب جمهوریت اظهار داشت: با توجه به اصول و قواعد حزبی برای همه اعضا پرونده و شناسنامه تشکیل می شود. اساسنامه و مرامنامه به تصویب رسیده و در کمیسیون ماده ۱۰ قرار دادیم.

منتجب نیا با بیان اینکه حزب جمهوریت در پی انتقادات روشن و دلسوزانه است، افزود: نه ساختار شکنی را قبول داریم و نه در این مسیر حرکت می کنیم ولی انتقاد سالم و سازنده همراه با برنامه داریم.
وی ادامه داد: کمیته های ما تخصصی است و برنامه مدون برای اداره کشور خواهند داشت. شاید جز معدود احزابی باشیم که با برنامه وارد شده و می خواهد هم انتقاد کند و هم برنامه محور پیش برود.
رئیس هیات موسس حزب جمهوریت اسلامی ایران اسلامی در پاسخ به این پرسش که راهکار شما برای تقویت احزاب چیست، گفت: بخشی از روند تقویت احزاب باید توسط مسئولان نظام انجام شود که باید بستر تاسیس، رشد و گسترش احزاب را فراهم کنند، بخش دیگر به عهده رسانه هاست که باید روی فرهنگ تحزب در کشور کار کنند و بدنه جامعه را متوجه نقش احزاب و اثر گذاری انها کنند.
وی ادامه داد: فقط در زمینه گسترش کمی احزاب در دوران اصلاحات و دولت تدبیر و امید تکیه شده است که جای سپاسگزاری دارد اما کافی نیست.
رئیس هیات موسس حزب جمهوریت خاطرنشان کرد: جامعه ما نیاز به فرهنگ سازی توسط رسانه برای معرفی حزب و تحزب دارد تا مردم فکر نکنند حزب امری زائد و ستون پنجم بلکه یک ضرورت است.
منتجب نیا اظهار کرد: دولت، مجلس و قوه قضائیه باید در جهت تقویت اصل تحزب تلاش کنند و این نهاد مدنی و زیر بنایی را تقویت کنند.
وی با بیان اینکه بخشی از روند تقویت تحزب به خود احزاب ارتباط دارد؛ افزود: احزاب باید ماهیت خود را دریابند، متاسفانه با افزایش کمی احزاب کیفیت آنها تهی شده است. مردم نگاهشان به احزاب به مثابه ستاد انتخابات است در حالی که چنین نیست و حزب یک ضرورت اجتماعی است و در یک جامعه سیاسی و دینی، حتما باید احزاب قوی وجود داشته باشند تا بتوانند با هم رقابت کنند.
وی ادامه داد: بنابراین مسئولان، رسانه ها و احزاب باید کاری کنند که ذهنیت منفی مردم نسبت احزاب از بین برود به طوری که مردم احزاب را صدای ساختارمند و سازمان یافته خود بدانند.
منتجب نیا درباره راهکارها برای رفع اختلاف طبقاتی احزاب، گفت: توجه به قانون و مقرارتی که در احزاب و قانون اساسی وجود دارد پایه کار است و توجه احزاب به مرام خود و همچنین اصول قانون اساسی می تواند این نقیصه را حل کند. اصل ۲۶ قانون اساسی معطوف به احزاب است و از همین طریق احزاب باید اثر گذاری خود را در همه ابعاد از طریق ارائه برنامه های مدون و بلند مدت داشته باشند.
رئیس هیات موسس حزب جمهوریت ابراز نظر، سازمان دهی راهپیمایی، تجمع و ارائه راهکار و برنامه را طبق قانون حق احزاب دانست و تاکید کرد: کمتر شاهد اقدامات اینچنینی از طرف احزاب کشور بودیم و اگر حزبی بخواهد برای این مسائل مجوز بگیرد دستگاه های مسئول همراهی نمی کنند. مسئولان و احزاب باید مُر قانون را مورد توجه قرار دهند. برای رفع فاصله طبقاتی شروع کار با مسئولان است، همان گونه که حضرت امام (ره) فرمودند مسئولان حداکثر باید جز طبقات متوسط باشند و زندگی، روش و منش آنها باید منطبق با مردم عادی باشد.
وی درباره گرایش سیاسی حزب متبوع خود، خاطرنشان کرد: گرایش حزب جمهوریت ایران اسلامی اصلاح طلبانه است اعضای هیات موسس حزب از اصلاح طلبان فعال و با سابقه هستند. اصلاح طلبانی که با آرمان های انقلاب در درون نظام با سابقه ممتد فعالیت کرده و می کنند. اعتقاد داریم باید در بدنه اصلاحات پالایشی صورت گیرد و تحولی اتفاق بیفتد.
وی درخصوص حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: باید در انتخابات شرکت کرد و اگر شرایط مهیا باشد قطعا چهره های شاخص موثر و مفید وارد صحنه می شوند و مجلس ما آن اقتدار لازم را پیدا می کند.
منتجب‌نیا خاطرنشان کرد: قطعاً بنای ‌ما بر تکروی نیست اما ائتلاف شرط و شروطی هم دارد و یکی از مهم‌ترین شروطش تعامل و پذیرش نظر همه طرفین ائتلاف است. ضمن این که تاکید می‌کنم باید یک آسیب‌شناسی کلی از جریان اصلاحات داشته باشیم.
وی درباره علت جدا شدن وی از حزب اعتماد ملی گفت: متاسفانه آن چه از طرف مقابل شاهد نبودیم، تعامل بود. آنان به دنبال تحمیل نظرات کسانی بودند که در بالادست قرار داشتند. برای همه افراد در حزب ارزش قائل هستیم نه این که کسی برای حزب ما تصمیم بگیرد. شعار ما هماهنگی و تعامل بود اما عده‌ای در حزب به دنبال تحمیل نظرات بودند که در نظام حزبی چنین چیزی را نمی‌پذیریم و بر همین اساس از آن حزب خارج شدیم.
منتجب نیا در پاسخ به این پرسش که عدم تعامل با شورای سیاست گذاری یکی از دلایل انشعاب شما از حزب اعتماد ملی بود، در حال حاضر نسبت به شورای مذکور استقلال دارید یا تعامل می کنید، گفت: قبلا هم گفتیم با قصد داشتیم با حفظ استقلال با همه اصلاح طلبان تعامل داشته باشیم ولی در عمل شرایطی پیش آمد که مورد نقد ما بود. اکنون هم اصل تعامل را رد نمی کنیم و اتفاقا روی آن تاکید داریم و تعامل و همگرایی را شرط پیروزی می دانیم. منتها حفظ هویت مستقل حزب خودمان را امری اساسی می دانیم و تعامل و ائتلاف در ایام انتخابات است. حضور در انتخابات و تهیه لیست امر آسانی است.

در ادامه، پرویز سارانی عضو موسس و از اعضای اهل تسنن حزب جمهوریت در پاسخ به این پرسش که نگاه حزب به مذاهب و مردم مرزنشین چگونه است؟ گفت: قوم بلوچ وفادارترین، دلسوزترین و متعصب ترین قومی است که ریشه در تاریخ ایران دارد و همواره جان، مال و هستی خود را در طول تاریخ در خدمت این سرزمین گذاشته است.
همچنین سمیه طهماسبی عضو هیات موسس حزب جمهوریت با بیان سوابق تحصیلی خود، گفت: تحصیل کرده مقطع دکتری از دانشگاه هستم و تحصیل کرده حوزه علمیه هستم در سطح قریب به اجتهاد که تنها زن نامزد مجلس خبرگان رهبری در دوره گذشته بودم و رتبه بالایی در امتحان مربوطه کسب کردم.
وی ادامه داد: ما در حزب جمهوریت نگاه روشن و جامعی نسبت به مطالبات زنان در سطح داخلی و بین المللی داریم. دیدگاه هایی که در حزب و نسبت به مشکلات زنان وجود دارد به گونه ای است که ضرورت ایجاد شاخه زنان در حزب احساس شد و در پی فعال کردن این بخش هستیم.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.