«ترکیه دیگر یک کشور دموکراتیک نیست و زیر نظر یک نفر است. ما این را نمی پذیریم»؛

استانبول برای تظاهرات بزرگ ضددولتی آماده می‌شود

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3096
 | 
تاریخ انتشار: 18 تیر 1396 - 12:39
ده ها هزار ترکیه ای با سه هفته پیاده روی مسافت ۴۵۰ کیلومتری، خود را از آنکارا به استانبول راه انداخته اند تا تظاهرات ضددولتی در این شهر به راه بیاندازند.
استانبول برای تظاهرات بزرگ ضددولتی آماده می‌شود

به گزارش  هدا پرس به نقل از سی‌ان‌ان، «راهپیمایی برای عدالت» از اعتراض تک نفره کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مخالف دولت و پس از زندانی شدن یکی از هم حزبی هایش آغاز شد.

قلیچداراوغلو در طول مسیر با همراهی مردم ناراضی رو به رو شد و انتظار می رود که یک راهپیمایی عظیم در آستانبول شکل بگیرد.
رهبر حزب جمهوری خواه خلق می گوید: «ترکیه دیگر یک کشور دموکراتیک نیست و زیر نظر یک نفر است. ما این را نمی پذیریم».
این راهپیمایی تقریبا یک سال پس از کودتای نافرجامی که چهره ترکیه را تغییر داد انجام می شود. پس از تلاش ناموفق برای کودتا، اردوغان آزادی های مدنی را در سراسر ترکیه محدود، بسیاری از موسسه های عمومی و دانشگاه ها را تعطیل، و محدودیت های شدیدی را بر رسانه های جمعی، روزنامه نگاران و سیاستمداران مخالف اعمال کرده است.
استانبول برای تظاهرات بزرگ ضددولتی آماده می‌شود
کمال قلیچدارلو، رهبر معترضان ضد دولتی
این کشور همچنان در وضعیت اضطراری به سر می برد که به دولت اردوغان امکان می دهد تا هرکسی را که مخالف می داند بازداشت کند.
رفیکا ازتورک، ۶۲ ساله و کارمند سابق شهرداری، از جمله معترضانی است که ده روز است به این راهپیمایی اعتراضی پیوسته است. او می گوید: «من برای حقوقم، قانون و عدالت راهپیمایی می کنم. وقتی به آن باور داشته باشید، وقتی دلیلی داشته باشید،می توانید کاری به دشواری این راهپیمایی طولانی را انجام دهید». او حالا به همراه دوستانش به استانبول رسیده و همگی تیشرتی را بر تن دارند که روی آن نوشته شده است «عدالت».
علی رغم خستگی ها، مرحله نهایی رسیدن به استانبول با حضور گروه های نوازنده در کنار راهپیمایی کنندگان، شکل جشنواره به خود گرفته بود.
معترضان ترکیه ای طی یک سال گذشته درگیری های خشونت آمیزی با نیروهای امنیتی داشته اند، اما این راهپیمایی به شکل قابل توجهی مسالمت جویانه بود و پلیس هم امنیت مشارکت کنندگان را تامین می کرد.
استانبول برای تظاهرات بزرگ ضددولتی آماده می‌شود
البته مشخص نیست که این هماهنگی در استانبول، شهری که قلب لیبرالیسم ترکیه ای و جایی که تظاهرات در میدان معروف «تقسیم» آن ممنوع شده، ادامه خواهد داشت یا خیر.
این پیاده روی طولانی برای بسیاری دردناک بوده است: دو نفر دچار ایست قلبی شدند که یک نفر از آنها جان خود را از دست داد، در حالی که دیگران دچار گرمای طاقت فرسا شدند از هر فرصتی برای به آب زدن یا رساندن خود به سایه استفاده کردند. در روزها دیگر هم باران سیل آسا دشمن آنها بود.
این اعتراض نشانه ای هم هست از این که ترکیه چندپاره باقی مانده است. در حالی که راهپیمایی مسالمت آمیز بوده است، هواداران رییس جمهور که برای تماشای معترضانی که شعار «حقوق، قانون، عدالت» سر می دادند آمده بودند، شعار «اردوغان، اردوغان» را فریاد می زدند.
جایی که متعترضان علامت صلح یا پیروزی را نشان می دهند، هواداران اردوغان علامت چهار انگشت را نشان می دادند که نخستین بار هواداران اخوان المسلمین در مصر استفاده کردند، اما از آن پس به نماد اردوغانی ها تبدیل شد.
با این همه، قلیچداراوغلو تلاش می کند تا اعتراضش را فراتر از سیاست نشان دهد. هیچ نشان سیاسی وجود ندارد و او از تمام ترک ها از هر شاخه سیاسی درخواست کرده تا به آن بپیوندند. این اعتراض پس از آن آغاز شد که یک نماینده پارلمان عضو حزب جمهوری خواه خلق به خاطر فرستادن یک ویدیو برای یک روزنامه نگار مخالف دولت، به ۲۵ سال زندان محکوم شد. در این ویدیو تصاویری از ارسال سلاح از سوی ترکیه به داخل خاک سوریه ضبط شده بود.
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.