طی گزارشی:

احیای روزنامه «هم میهن» یا مرزبندی جدید ؟

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 32807
 | 
تاریخ انتشار: 05 دی 1400 - 11:22
کرباسچی دنبال یک جایگزین مناسب برای «سازندگی» است ، از همین رو از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد خواسته که مجوز روزنامه «هم میهن» را احیا کند.
احیای روزنامه «هم میهن» یا مرزبندی جدید ؟

ماه گذشته و بلافاصله بعد از آن که کارگزارانی‌ها غلامحسین کرباسچی را از دبیرکلی حزب کنار گذاشتند، روزنامه سازندگی که ارگان مطبوعاتی آن ها بود، تعطیل شد. تعطیلی که کمی بعد با واکنش غلامحسین کرباسچی مدیر مسئول این روزنامه در فضای مجازی همراه شد و دبیر کل سابق کارگزاران، دلایل این اتفاق را استعفای سردبیر یعنی محمد قوچانی، همراهی نکردن و احیاناً مخالفت ارکان حزب با انتشار روزنامه، نبود کاغذ و بدهی سنگین این روزنامه برشمرد. دلایلی که به طور کلی مطرح شد و زیاد قانع کننده به نظر نمی رسید، از همین رو بعضی محافل سیاسی – خبری مدعی شدند که اختلافات درون حزبی و نزدیکی گفتمانی حزب کارگزاران به حزب اتحاد ملت دلیل اصلی این اتفاق است. ادعایی که نشان می داد جریان رادیکال در حال قدرت گرفتن در اردوگاه سازندگی است و از آن سو چهره های محافظه کاری از جمله غلامحسین کرباسچی و محمد قوچانی میان شان با کارگزارانی ها شکرآب شده است.

تحلیلی که البته حسین مرعشی دبیر کل جدید سازندگی و محمد عطریانفر رئیس کنگره حزب کارگزاران آن را رد و تاکید کردند که حضور مرعشی بر کرسی دبیرکلی سازندگی یک خانه تکانی درون حزبی بوده و خودکرباسچی نیز پس از 25 سال ریاست بر سازندگی، دیگر تمایل چندانی برای عهده داری سمت دبیرکلی نداشته است.

احیای روزنامه یا مرزبندی جدید ؟

این اظهارات مرعشی اما در حالی مطرح شد که طی روزهای اخیر بعضی از رسانه ها اعلام کردند غلامحسین کرباسچی به دنبال یک جایگزین مناسب برای «سازندگی» است ، از همین رو از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد خواسته که مجوز روزنامه «هم‌میهن» را احیا کند. خبری که ابتدا روزنامه آفتاب یزد در گزارش چند روز قبلش به آن پرداخت و تصریح کرد که این اقدام کرباسچی پاسخی به کناره گیری اش از دبیرکلی کارگزاران است :« غلامحسین کربــاسچی پس از تعطیلــی خودخواسته روزنامه سازندگی، ارکان حزب کارگزاران سازندگی تصمیم دارد هم میهن را به سردبیری محمد قوچانی منتشر کند. شنیده‌ها حاکی از آن است زمانی که حزب کارگزاران سازندگی تصمیم می‌گیرد حسین مرعشی را به جای غلامحسین کرباسچی به عنوان دبیر کل حزب معرفی کند، غلامحسین کرباسچی نیز تصمیم به تعطیلی روزنامه سازندگی، ارکان رسمی این حزب می‌گیرد. ولی در آینده نزدیک وی در نظر دارد روزنامه هم میهن را که مدتی در توقیف بود ، به جای روزنامه سازندگی، به سردبیری محمد قوچانی منتشر کند.» ادعایی که نشان می داد اوضاع کارگزاران آن طور نیست که مرعشی حکایت می کرد و اختلافات جدی در میان جریان راست و چپ اردوگاه سازندگی به وجود آمده است. اما موضوع « احیای هم میهن » در حد یک شایعه باقی نماند و غلامحسین کرباسچی در گفت و گو با اعتماد بر آن مهر تایید زد . دبیرکل سابق کارگزاران در ادامه سخنانش یکراست به سراغ اظهارات مرعشی و عطریانفر رفت و تصریح کرد که تعطیلی روزنامه سازندگی و احیای « هم میهن » به دلیل اختلافات درون حزبی بوده است:« اشکال اصلی روزنامه حزبی این است که باید مجموعه افرادی که در حزب فعالیت دارند، هم به‌لحاظ نفس انتشار و فعالیت روزنامه به‌طور کلی و هم درخصوص بعضی جزئیات و مطالبی که منتشر می‌شود، نظر مساعد داشته باشند که به هر حال در برخی موارد اختلاف‌نظرهایی به وجود می‌آید.» او در بخش دیگری از سخنان خود تیر خلاص زد و خاطرنشان کرد:«بالاخره این مشکلات در احزاب وجود دارد و ما هم با بعضی از اعضای حزب اختلاف‌نظرهایی داشتیم. درواقع شخصاً به بعضی تصمیمات و کارهایی که با عجله در حزب صورت گرفت، انتقاد داشتم. از جمله در همین بحث کنگره، من معتقد بودم نباید پیش از آن که وزارت کشور لیست اعضای کنگره را تأیید کند، برای انجام تغییر و تحول در ارکان حزب عجله کنیم.» اما تلاش های کرباسچی برای احیای هم میهن در حالی است که از سویی تمام ماجرا نیست و از سوی دیگر ارکان حزب کارگزاران بیکار ننشسته اند و آن ها نیز قصد دارند نهاد رسانه‌ای این حزب را در روزهای آینده با سردبیر جدید، به پیشخوان دکه‌های شهر بفرستند.

در 30 سال گذشته غلامحسین کرباسچی در سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی روزنامه‌ها و مجلات مختلف نقش موثری داشته‌است، نشریاتی مانند روزنامه هم‌میهن، روزنامه کارگزاران، هفته‌نامه و روزنامه‌ آسمان، روزنامه سازندگی، هفته‌نامه ایران‌دخت، هفته‌نامه شهروند امروز، هفته‌نامه صدا، ماهنامه مهرنامه، ماهنامه تجربه، ماهنامه فیلم‌وسینما، ماهنامه دانش‌نامه، ماهنامه سیاست‌نامه و ماهنامه‌ آگاهی‌نو که در سال های گذشته ذیل گروه مطبوعاتی هم‌میهن فعالیت می‌کردند و به تولید محتوا می‌پرداختند. گفتنی است در خصوص هم میهن نیز این نکته را باید یادآور شد که کرباسچی در سال 79 و بعد از خروج از شهرداری آن روزنامه را منتشر کرد. اما انتشار آن خیلی طولانی نبود و متوقف شد. در سال 86 نیز دوباره هم‌میهن برگشت و بعد از چند شماره توقیف شد و او حالا در تلاش است که آن را دوباره احیا کند./ خراسان

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.