احمدشریف:

احزاب همیشه پس از انتخابات به خلسه سیاسی فرو می‌روند / جریان‌های سیاسی توان ارائه راهکار خاصی برای حل مشكلات را ندارند

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31784
 | 
تاریخ انتشار: 25 مهر 1400 - 11:08
دبیر کل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران در رابطه با سکوت جریان‌های سیاسی پس از انتخابات گفت:‌ اولین و اصلی‌ترین علت سکوت جریان‌های سیاسی، شروع به کار دولت جديد و قرار گرفتن در ابتداي فعاليت آن است؛ اما در کشور ما خلسه سیاسی همیشه بعد از انتخابات اتفاق می‌افتد که احزاب و جریان‌های سیاسی در محاق فرو می‌روند.
احزاب همیشه پس از انتخابات به خلسه سیاسی فرو می‌روند / جریان‌های سیاسی توان ارائه راهکار خاصی برای حل مشكلات را ندارند

احمد شریف، دبیر کل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران و عضو جبهه اصلاحات ایران پیرامون سکوت برخی احزاب و فعالان سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اولین علت سکوت جریان‌های سیاسی شروع به کار دولت جديد و قرار گرفتن در ابتداي فعاليت آن است چون معمولاً یک زماني حدود شش ماه باید از آغاز به کار دولت بگذرد تا اثرات سیاست‌گذاری‌ها مشخص و مسئولین قبلي نيز جابجا و مديران منتخب دولت جديد مستقر شوند تا دولت بتواند برنامه‌هایش را پیاده کند. شاید بتوان همین مسئله را علت اصلی دانست تا در این بازه زمانی جریان‌ها، فعالان و احزاب سیاسی بتوانند قضاوتی درباره عملکرد دولت ارائه بدهند.

حضور پر رنگ احزاب در جامعه و نقششان در بهبود شرایط اقتصادی

وی اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما خلسه سیاسی همیشه بعد از انتخابات اتفاق می‌افتد که احزاب و جریان‌های سیاسی در محاق فرو می‌روند، بطوري كه پس از هر انتخاباتي شاهد رکود مشهود در کارکردشان هستیم و تا زمانی که جو انتخابات بعدي شكل بگيرد، این فعالان و احزاب حرکتشان ظهور و بروز پیدا نمی‌کند.

شریف گفت: از طرف دیگر فضای یاس و ناامیدی به جامعه از بعد اقتصادی مستولی است. بالاخره در حال حاضر اکثر شهروندان تحت فشار شدید اقتصادی هستند و از جانب دیگر جریان‌های سیاسی توان ارائه راهکار خاصی براي حل مشكلات را ندارند چون سرمنشاء مشكلات در حوزه‌های خارج از امور داخلی و حوزه تأثيرگذاري آنهاست و بیشتر در مورد سیاست خارجی می‌گنجد و به همین خاطر جریان‌هاي سياسي بی‌تفاوت شده‌اند.

وی ادامه داد: روی هم رفته از نظر بنده تداوم اين بي تفاوتي ها به نفع منافع ملی ما نیست؛ زیرا یک همفکری و هم دلي در همه زمان‌ها راجع به سیاست‌های کلان باید وجود داشته باشد كه منجر به یک هم‌افزایي شود . مخالفان و موافقان دولت باید با هم گفتگو کنند و اگر در قسمتی آسیبی وجود دارد شناسایی شود، اما بی تفاوتی باعث می‌شود این آسیب‌ها خودش را نشان ندهد و با اجرای برخی سیاست‌ها اين آسيب‌ها تشدید شود. به همین خاطر سکوت‌ها جریان‌ها و احزاب به نفع هيچكس از جمله دولت مستقر نخواهد بود‌.

کارشناس سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اینکه احزاب ضربه گیر حاکمیت‌ها هستند، بیان کرد: در همه دنیا كشورهايي که نوعی از دموکراسی بر آنها حاکم است و تفکیک قوای حاکمیتی در آن کشورها وجود دارد، مديريت عمده فضای سیاسی کشور بر عهده احزاب و تشكل‌هاي سياسي است و به درستی گفته می‌شود که احزاب ضربه گیر حاکمیت‌ها هستند. در کشور ما متاسفانه احزاب جایگاه واقعی خودشان را پیدا نكرده اند و این وظیفه به نحو احسن انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد:‌ زمانی که مثلا اعتراضی صورت می‌گیرد، مدیریتش از طرف احزاب نیست بلکه یک مدیریت ناشناخته است و به همین خاطر حتی احزاب جرأت نمی‌کنند در کنار این اعتراضات قرار بگیرند. از طرف دیگر هم زمانی که معترضین از جانب احزاب و فعالان سیاسی بی‌تفاوتی می‌بینند، به عملکرد این‌ها بی‌اعتماد می‌شوند و همین خاطر تاثیرگذاری احزاب در بین معترضان هم کاهش پیدا می‌کند.

شریف تصریح کرد: هر نوع اعتراضی در کشور دودش در چشم همه خواهد رفت و جز ایجاد اخلال در امور، روند بهبودی را شاهد نخواهیم بود، یعنی بهتر است قبل از اینکه اعتراض رخ بدهد پیشگیری کنیم تا اینکه بعدا آن را درمان کنیم. اینگونه هزینه پیش رو کمتر خواهد بود.

وی در رابطه با نقش صدا و سیما ملی در این باره گفت: به نظر بنده با تغییر مدیریتی که در صدا و سیما رخ داده باید یک گفتگوی ملی اتفاق بیفتد تا جريانات سياسي با سليقه‌هاي متفاوت مواضع و نظرات خويش را آزادانه مطرح کنند و به یک راه حل مشترک برسند./ دانشجو

بیشتر بخوانید:

شریف: پارلمان اصلاحات باید با وسواس بیشتری بررسی شود

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.