تروریست های داعش در جنگ بر سر موصل صدها و بلکه هزاران نفر را کشته اند؛

احتمال ارتکاب جنایت جنگی توسط نیروهای درگیر در موصل

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3157
 | 
تاریخ انتشار: 20 تیر 1396 - 13:21
در حالیکه نخست‌وزیر عراق رسما شکست داعش در موصل را اعلام کرده، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی مستند از جنایات تروریست های داعش و همچنین نقض حقوق بشر توسط نیروهای ائتلافی عراق سخن می‌گوید.
احتمال ارتکاب جنایت جنگی توسط نیروهای درگیر در موصل

به گزارش هدا پرس به نقل از دویچه وله، عفو بین الملل تمام طرف های درگیر در جنگ موصل را نقض بالقوه حقوق بین الملل و احتمال ارتکاب جنایت جنگی متهم کرد و خواهان ایجاد یک کمیسیون تحقیقاتی شد.

در این گزارش که بامداد سه‌شنبه (۱۱ ژوئیه / ۲۰ تیر) در برلین منتشر شده، آمده است که  داعش در ماه‌های گذشته افراد غیرنظامی را از روستاهای پیرامون موصل جمع و به بخش غربی موصل منتقل کرد تا از آنان به عنوان سپرانسانی سوءاستفاده کند.
به گزارش عفو بین‌الملل بسیاری از غیرنظامیان در خانه‌هایی که درهای آن‌ها از طریق جوشکاری مسدود شده یا در آن‌ها تله‌های انفجاری جاسازی شده بودند، حبس شده و راه گریز نداشته‌اند.
این سازمان حقوق بشری در گزارش خود همچنین تصریح کرده که تروریست های داعش در جنگ بر سر موصل صدها و بلکه هزاران نفر را کشته اند.

گزارش عفو بین الملل اضافه می کند: «نیروهای دولتی عراق و ائتلاف به رهبری آمریکا در اتخاذ تاکتیک هایی کافی برای مقابله با این چالش ها- که توسط حقوق بین الملل انسان دوستانه الزامی شده است- شکست خوردند و نتایجی فاجعه بار برای غیرنظامیان به بار آوردند».

جنگ و درگیری‌ها میان ارتش عراق و داعش بر سر موصل نزدیک به ۹ ماه طول کشید. افزون بر خسارات و ویرانی‌های گسترده، هزاران غیرنظامی جان خود را در جریان این نبرد از دست داده و صدها هزار نفر آواره شدند.
در این گزارش از جمله آمده که ارتش عراق در برخی از مناطق پرجمعیت موصل از «سلاح‌هایی نادقیق» استفاده کرده که در اصل نمی‌بایست در چنین مناطقی به کار گرفته شوند.
از جمله‌ی این موارد، حمله‌ای هوایی است که در تاریخ ۱۷ مارس سال جاری میلادی روی داد و در جریان آن دست کم ۱۰۵ غیرنظامی جان خود را از دست دادند. نیروهای ائتلافی عراق قصد داشتند که در طی این حمله هوایی مواضع داعش در محله «الجدیدهم موصل را هدف قرار دهند.
خانم لین مألوف، کارشناس مسائل خاورمیانه در سازمان عفو بین‌الملل در این رابطه گفت: «این واقعیت که داعش از انسان‌ها به عنوان سپر دفاعی استفاده کرده، مسئولیت ارتش عراق را در قبال حفاظت از غیرنظامیان، سلب نمی‌کند».
او تصریح کرد که جنگ علیه داعش، نه تنها در موصل، بلکه در دیگر نقاط نیز باید به شکلی انجام گیرد که مطابق با حقوق ملت‌ها و استانداردهای بین‌المللی باشد.
گزارش سازمان عفو بین‌الملل تحت عنوان «به هر قیمتی که شده» به انتشار رسیده و این نهاد حقوق بشری برای تهیه آن با ۱۵۱ تن از ساکنان بخش غربی موصل و همچنین کارشناسان نظامی و پزشکان مصاحبه کرده است.
در این گزارش ۴۵ حمله از ماه ژانویه تا اواسط ماه مه سال جاری مستند شده‌اند که در جریان آن‌ها ۴۲۶ غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند. از این میان ۹ حمله که توسط ارتش عراق و ائتلاف موسوم به ضدداعش به رهبری آمریکا انجام گرفتند، به دقت توسط کارشناسان عفو بین‌الملل تجزیه و تحلیل شده‌اند.
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.