.

اتحادیه اروپا حمایت قاطع خود را از برنامه هسته ای ایران اعلام کرد.

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20454
 | 
تاریخ انتشار: 07 مرداد 1398 - 09:31
اتحادیه اروپا در بیانیه پایانی نشست امروز کمیسیون مشترک برجام، حمایت قاطع خود را از تداوم پروژه های هسته ای (به طور خاص اراک و فردو) را اعلام کرد.
اتحادیه اروپا حمایت قاطع خود را از برنامه هسته ای ایران اعلام کرد.

به گزارش هداپرس به نقل از وب سایت رسمی اتحادیه اروپا، نشست وین به درخواست کشورهای ایران، انگلیس، آلمان و فرانسه به منظور بحث در مورد نیاز به اجرای کامل و مؤثر توافق هسته ای در تمام جوانب در تاریخ ۲۸ جولای (ششم مرداد) در شهر وین برگزار شد.
این کمیسیون به ریاست هلگا اشمید به نیابت از فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا، و با حضور اعضای E3+2 (شامل چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس) و ایران در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای خارجه برگزار شد.
بر اساس مفاد برجام، کمیسیون مشترک مسؤولیت نظارت بر اجرای توافق هسته ای را برعهده دارد.
شرکت کنندگان بر تدوام تعهدشان به حفظ برجام تأکید و یادآوری کردند که تعهدات هسته ای و رفع تحریم ها دو بخش اساسی توافق هستند.
همچنین بر مفاد تعهدات مندرج در بیانیه های رئیس متعاقب نشست های قبلی کمیسیون مشترک تأکید مجدد داشتند و به طور خاص، تداوم گفت وگوها در سطح کارشناسی درخصوص موضوعات مرتبط با رفع تحریم ها و موضوعات هسته ای مورد تاکید دوباره قرار گرفت.
شرکت کنندگان در این نشست بر حمایت قاطع و مسؤولیت جمعی اعضا برای تداوم پروژه های هسته ای (به طور خاص پروژه اراک و فردو) که بخشی اصلی از برجام به منظور حصول اطمینان از ماهیت کاملاً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است، تأکید داشتند.
برگزاری نشست کمیسیون مشترک در سطح وزرای خارجه در آینده نزدیک در این جلسه مورد توافق قرار گرفت.

نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران و «هلگا اشمید» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشتند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه پیش از این نشست، دیدارهای دو جانبه‌ و جداگانه‌ای را با هلگا اشمید و نمایندگان روسیه و چین انجام داد.

در هیأت ایران علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بهزاد صابری مشاور وزیر امور خارجه و نماینده سازمان انرژی اتمی حضور داشتند.

این نشست در شرایطی در حال برگزاری است که تهران در آستانه برداشتن سومین گام برجامی خود است.

بررسی کاهش تعهدات برجامی ایران و همچنین ساز وکار مالی اروپا موسوم به «اینستکس» از مهمترین مسائل قابل طرح در نشست کمیسیون مشترک برجام بود.

یکی از مسائل نگران کننده برای غربی ها، دو اقدامی است که تهران در مسیر کاستن از تعهدات خود آن هم پس از صبر یکساله انجام داده است؛ مرحله نخست افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده از مرز مشخص شده ۳۰۰ کیلوگرم و مرحله دوم افزایش غنای اورانیوم از ۳.۶۷ به ۴.۵ درصد بوده است.

به گفته مقامات سازمان انرژی اتمی، در صورت عدم پایبندی طرف های مقابل به احتمال زیاد افزایش غنی سازی تا مرز ۲۰ درصد و راه اندازی برخی سانتریفیوژها نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.