سخنرانی روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح

آماده‌ایم از خطاهای همسایگان در منطقه بگذریم/نیروهای خارجی خلیج فارس را ترک کنند

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 21630
 | 
تاریخ انتشار: 31 شهریور 1398 - 13:13
رئیس جمهور با بیان اینکه ما به همسایگان خود اعلام می‌کنیم دستدوستی به سوی آنها دراز کرده و آماده‌ایم از خطاهای گذشته آنها در منطقه بگذریم، از نیروهای خارجی خواست که منطقه خلیج فارس را ترک کنند

رئیس جمهور با بیان اینکه ما به همسایگان خود اعلام می‌کنیم دستدوستی به سوی آنها دراز کرده و آماده‌ایم از خطاهای گذشته آنها در منطقه بگذریم، از نیروهای خارجی خواست که منطقه خلیج فارس را ترک کنند.

به گزارش هداپرس به نقل از ایسنا؛ حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری صبح یکشنبه در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت ۳۱ شهریور سالروز آغاز دفاع مقدس، در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد با اشاره به فرا رسیدن سی و یکمین سالروز آغاز جنگ تحمیلی خاطر نشان کرد:‌امروز ۳۹ سال از تجاوز عفلقیان به سرزمین پاک ایران می‌گذرد  و امروز زمانی است که باید یکبار دیگر فراز و نشیب دهه اول انقلاب را بازخوانی کنیم.

وی با بیان این که انقلاب اسلامی ایران انقلابی برای استقلال و آزادی مردم  و همچنین تحقق حکومت مردم بود و اسلامی بود ادامه داد: انقلاب اسلامی مسیر خود را یافته و به پیروزی رسیده بود و می‌توانست خیر و نعمتی برای کل منطقه و جهان استضعاف باشد. اما دشمنان   این انقلاب از همان روز نخست رو به ملت و  اراده ملت تلاش مذبوحانه خود را آغاز کردند.

رئیس جمهور اظهار کرد:‌دشمنان انقلاب اسلامی تلاش‌های خود را از ایجاد ناامنی‌ها ، توطئه برای تجزیه کشور و ترورها آغاز کردند. آنها رو به ترور بزرگانی همچون شهید علامه مطهری آوردند، کسی که تشکل اعتدال اسلامی را برای نسل جوان ما تبیین کرد و همچنین مدیران و بزرگانی چون آیت‌الله بهشتی، رجایی و باهنر و دیگر عزیزان  و آنها را به شهادت رساندند. دشمنان به ترور بزرگان انقلاب اکتفا نکردند بلکه اقدام به طر احی‌هایی کردند تا زیر بناهای قدرت نظامی  ما را متزلزل کنند.

روحانی گفت: نخستین توطئه دشمنان برای  تزلزل قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران ، طرح  انحلال ارتش بود که توسط مزدوران راست و چپ طراحی و تبلیغ شده بود . از طرفی دیگر آنها تلاش می‌کردند با کلمه حق، باطلی را دنبال  کنند و آن این که به نام شورا می‌خواستند اساس نظم فرماندهی را بر  هم بزنند.

وی با اشاره به تصمیمات راهبردی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برای حفظ نظم نیروهای مسلح گفت: اولین فرمان امام بزرگوار به مردم ایستادگی و مقابله باهمه توطئه گران بود.

وی ادامه داد :جوانان غیور و نیروهای مسلح ما در برابر همه آنها که می‌خواستند به عنوان مزدور از خوزستان کردستان وتا  گلستان و  سیستان و بلوچستان  اساس و پایه‌های این انقلاب را سست کنند، ایستادند و بالاخره جنگی به نام جنگ عفلقیان بر ما تحمیل شد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد:‌امام خمینی(ره) از پیش در برابر چنین توطئه‌ای با هوشیاری و درایت خود ایستاده بودند و در اولین گام به ارتش جمهوری اسلامی استحکام بخشیدند. و ثانیا نیروی انقلابی جدیدی به نام سپاه پاسداران را بنیان گذاری کردند. ایشان همچنین در کنار این دو نیرو فرمان تشکیل بسیج مستضعفین و سامان دهی سازمان این بسیج را صادر کردند؛ این ها سه پایه‌ی اصلی ، برای حفاظت و حراست از انقلاب و کشور هستند.

رییس جمهور با اشاره به این‌که اگر درایت امام خمینی (ره) نبود دشمن ممکن بود به اهداف شوم خود دست یابد، اظهار کرد: نیروهای مسلح ما با فرمان امام خمینی (ره)، با وحدت و یکپارچگی و هماهنگی و حضور مردم در همه صحنه‌های نبرد هشت سال در برابر مزدوران و دشمنان اسلام مقاومت کردند، دشمنانی که از سلاح غرب، ایدئولوژی شرق، چراغ سبز آمریکا و پول ارتجاع منطقه استفاده می‌کردند، اما ملت بزرگ ایران از هیمنه و سلاح شرق و غرب و پول ارتجاع عرب نهراسید.

وی ادامه داد: جنگ در کنار خسارات بی‌شمار ارزش‌های فراوانی به همراه داشت و به تعبیر رهبری جنگ برای ما گنج آورد. همان مقاومت هشت ساله بود که موجب شد امروز دشمنان برای تجاوز به سرزمین ما به تردید افتاده و موجب پشیمانی آنها شده است و جرات تصمیم‌گیری در برابر نیروهای مسلح و ملت بزرگ ایران را نداشته و نخواهند داشت.

روحانی با بیان‌ این‌که دشمن به جای جنگ نظامی به تدبیر خود جنگ اقتصادی و تعبیر صحیح تروریزم اقتصادی را آغاز کرده است، تاکید کرد: ملت با ایستادگی، هوشیاری و اتحاد و جهاد در میدان اقتصادی از این تنگه سخت هم عبور می‌کند. همه کارآفرینان، سرمایه‌ گذاران، کارگران، شرکت‌های دانش بنیان و مبتکران سردار و سرباز خط مقدم جنگ در برابر دشمن هستند. ما می‌توانیم با ایستادگی و اتحاد از این مسیر سخت عبور کرده و دشمن را وادار کنیم که در مقابل با سرفرود آورد.

رییس جمهور تاکید کرد: ما اهل ذلت و تسلیم نبوده، بلکه مرد مقاومت و ایستادگی هستیم. ما اهل تجاوز به مرزهای دیگران نیستیم و اجازه نمی‌دهیم دیگران به مرزهای ما تجاوز کنند. بی‌تردید هدف اول این جنگ اقتصادی نابودی انقلاب اسلامی است، اما این ملت امتحان خود را در برابر عفلقیان و حزب بعث ثابت کرد و امروز نیز این توان را دارد که در برابر دشمنان ایستادگی کند.

روحانی همچنین با بیان این‌که نقش دشمن در منطقه امنیت‌زدا بوده و دشمن امنیت افغانستان، عراق، سوریه و خلیج فارس را از بین برده است، گفت: هرجا نیروهای مسلح ما حضور پیدا کردند نقش امنیت‌زا داشتند و برای کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه، فلسطین و لبنان امنیت به ارمغان آوردند و تروریست‌های وحشی را ریشه‌کن کردند این فرق ما با دشمن است.

وی ادامه داد: ما امنیت، برادری و همبستگی برای مردم منطقه به ارمغان آوردیم و آمریکا نیز همواره موجب ایجاد ناامنی بوده و منابع کشورهای منطقه را تاراج می‌کند. ما به همسایگان خود اعلام می‌کنیم دست رفاقت، دوستی و برادری به سوی آنها دراز کرده و آماده‌ایم از خطاهای گذشته آنها در منطقه بگذریم، چرا که امروز دشمنان اسلام یعنی آمریکا و صهیونیست می‌خواهند از شکاف و اختلاف بین ما سوء‌استفاده کنند. منطق ما منطق خلیج فارسی است که امنیت آن درون‌زا باشد. امنیت خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز درون‌زاست و نیروهای خارجی در این منطقه می‌توانند ناامنی و مشکل ایجاد کنند.

وی در ادامه گفت: امسال در سازمان ملل با شعار «ائتلاف امید و هرمز، صلح برای منطقه» حضور می‌یابیم. طرحی را در سازمان ملل پیش‌روی جهانیان قرار می‌دهیم که ایران با همکاری کشورهای منطقه امنیت منطقه، خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را تامین می‌کند و اعلام می‌کنیم حضور نیروهای خارجی برای آبراه‌های جهانی، منطقه، امنیت کشتیرانی و نفت مشکل‌زا و خطرآفرین است. مسیر و راه ما ایجاد وحدت و هماهنگی با کشورهای منطقه است.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: آنهایی که می‌خواهند حوادث منطقه را به ایران نسبت دهند بدانند مانند گذشته دروغ‌های آنها افشا می‌شود اگر آنها دنبال امنیت منطقه هستند این همه سلاح به منطقه ارسال نکنند و اگر راست می‌گویند منطقه ما را تبدیل به مسابقه تسلیحاتی نکنند. اگر دنبال امنیت منطقه هستند از این منطقه خارج شوند، زیرا حضور شما برای منطقه بلا و نقمت بوده است. هر اندازه از این منطقه فاصله بگیرید امنیت بیشتری برای منطقه به وجود می‌آید.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ملت ما در سایه اجرای فرامین رهبری و اتحاد همه ارکان کشور پیروز خواهد شد و نخواهیم گذاشت دشمن ذلت را بر مردم ما تحمیل کند، زیرا که شعار ما به پیروی از سالار آزادگان حضرت حسین بن علی، آزادی و آزادی‌خواهی است.

در مراسم رژه نیروهای مسلح تهران که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری آغاز شد، جمعی از فرماندهان ارشد نظامی کشورمان از جمله سردار سرلشکر باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح، سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ، امیر سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی حضور دارند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.