لوپن و ماکرون پیشتاز نظرسنجی‌ها

آغاز رأی گیری دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 1416
 | 
تاریخ انتشار: 03 اردیبهشت 1396 - 17:39
با آغاز به کار حوزه های اخذ رأی از ساعتی قبل، رأی گیری در یکی از غیر قابل پیش بینی ترین انتخابات تاریخ سیاسی فرانسه آغاز شد.
آغاز رأی گیری دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

هدا پرس به گزارش انتخاب ؛ تقریبا کمتر از دو روز پس از آنکه یک فرد مسلح پلیسی را در خیابان شانزه لیزه به ضرب گلوله از پای درآورد ـ حمله ای که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت ـ 47 میلیون واجد شرایط رأی یگیری در فرانسه ـ که تقریبا یک چهارم آنها تا آخرین لحظات در مورد تصمیم خود برای انتخاب فرد مورد نظر مردد بوده اند ـ تحت تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق های رأی رفته اند.

از میان 11 نامزد اصلی برای این انتخابات، 2 تن راهی مرحله دوم و پایانی انتخابات فرانسه خواهند شد که در هفتم می برگزار خواهد شد و می تواند آینده اقتصاد، سیاست، کسب و کار و امنیت و مهاجرت را در فرانسه تعیین کند.

در حالی که از روز گذشته یعنی شنبه هرگونه تبلیغات و فعالیت انتخاباتی در فرانسه ممنوع شده بود، آخرین نظرسنجی های روز جمعه حاکی از آن بود که چهار نامزد یعنی نامزد معتدل مستقل امانوئل ماکرون، راستگرای افراطی مارین لوپن، محافظه کار متهم فرانسوا فیون و کهنه سرباز چپگرای افراطی ژان لوک ملانشون به قدری نزدیک به هم رقابت می کنند که تصور راهیابی هر یک به دور دوم ممکن است.

هرچند نظرسنجی های عمومی فاصله لوپن و ماکرون را از بقیه نامزدها به وضوح نشان می دهد؛

آغاز رای گیری دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه / لوپن و ماکرون پیشتاز نظر سنجی ها

این انتخابات از آن روی اهمیت دارد که اساسا ذائقه فرانسه را آزمایش خواهد کرد. اینکه آیا این کشور اولین کشوری در اتحادیه اروپا خواهد بود که راه و مسیر پوپولیزم و ضد سیستم بودن را در پی خواهد گرفت یا نه. آیا ماجرای برگزیت در فرانسه نیز تکرار خواهد شد و آیا «تأثیر ترامپی» به همین زودی به فرانسه رسیده است یا خیر؟

هم ملانشون و هم مارین لوپن به صراحت بیان کرده اند که خواهان بازنگری در روابط فرانسه با اتحادیه اروپا هستند و امکان دارد برای خروج فرانسه از اتحادیه یا فرگزیت، دست به برگزاری رفراندوم بزنند. لوپن حتی بیش از این نیز رفته و اذعان کرده که از واحد پول یورو خارج خواهد شد و فرانک را زنده می کند.

ماکرون با شعار «ریست» کردن سیستم سیاسی فرانسه آمده و پیروزی او در انتخابات از آنجایی که یکی از طرفداران اساسی اتحادیه اروپاست، می تواند فریاد و خروش خوشحالی را در بروکسل به راه اندازد. فرانسوا فیون متهم به فساد، وعده اصلاحات عمیق تاچری در فرانسه را داده تا شوکی بزرگ به اقتصاد در حال نزول این کشور وارد کند.

بیش از 50 هزار نیروی پلیس و 7 هزار سرباز ارتش امنیت انتخابات را بر عهده دارند. امنیت کشوری را که اکنون بیش از 18 ماه است که در شرایط اضطراری است.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.