همه گمانه زنی‌ها درباره کابینه دولت دوازدهم

آخرین خبرها از تغییرات کابینه

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2873
 | 
تاریخ انتشار: 10 تیر 1396 - 14:14
با نزدیک شدن به روزهای پایانی دولت یازدهم گمانه زنی های تازه درباره کابینه حسن روحانی افزایش یافته است. گمانه زنی ها از این حکایت دارد که در 14 پست کابینه دولت دوازدهم تغییرات قطعی است.
آخرین خبرها از تغییرات کابینه
 به گزارش هدا پرس به نقل از فرارو؛ با نزدیک شدن به روزهای پایانی دولت یازدهم گمانه زنی های تازه درباره کابینه حسن روحانی افزایش یافته است. گمانه زنی ها از این حکایت دارد که در 14 پست کابینه دولت دوازدهم تغییرات قطعی است.
در حالیکه هنوز زمان برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور دوازدهم اعلام نشده است اما در فضای سیاسی و رسانه ای کشور چانه زنی و بحث درباره وزرای احتمالی کابینه دولت دوم حسن روحانی رونق دارد.
در چند روز اخیر گمانه زنی ها و اخبار تازه ای درباره تغییرات کابینه مطرح شده است.
براساس گزارش های تائید نشده اسحاق جهانگیری مامور تدوین لیست پیشنهادی کابینه شده است. در همین حال اخباری هم از احتمال حضور علی اکبر ناطق نوری در کابینه دوازدهم حکایت دارد.
یکی از خصوصیات احتمالی کابینه جدید جوانگرایی است. حسن روحانی در این رابطه وعده داده است که کابینه به نسبت دوره یازدهم به سمت جوان شدن حرکت خواهد کرد.
دومین نکته احتمال حضور زنان در بین وزرای پیشنهادی دولت به مجلس خواهد بود. هم اکنون سه تن از معاونان رییس جمهور زن هستند ولی روحانی تاکنون هیچ زنی را برای پست وزارت به مجلس معرفی نکرده است. در روزهای اخیر این احتمال قوت گرفته است که یک یا دو وزارتخانه به زنان خواهد رسید.
چند روز پیش رییس جمهور در دیدار با فعالان حوزه زنان و خانواده ضمن تاکید بر استفاده از بانوان در پست های مختلف گفت: «مشخص است خانمی را که دررده‌های ‏مدیریتی نبوده، نمی‌توان یک مرتبه در یک رده بالایی از مدیریت قرار داد، بلکه باید قدم به قدم گام ‏برداشت.»
با این حال اخیرا الهام امین زاده اظهار کرده است: «راجع به دولت دوازدهم این تصمیم وجود دارد که گزینه‌های زن را برای وزارت‌خانه‌ها جهت رای اعتماد به مجلس معرفی کنند که برای وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و دادگستری محتمل تر است.»
در روزهای گذشته درباره گزینه های پیشنهادی وزارت خانه ها و پست های مختلف دولت گمانه زنی های متفاوتی شده است. تغییر 14 وزیر و معاون ریس جمهور قطعی شده است.
در این لیست وزارتخانه های دادگستری، نیرو، آموزش و پرورش، مسکن، راه و ترابری، کشور، صنعت، بازرگانی، کار و علوم  و همچنین معاونت های  علمی، سازمان برنامه، پارلمانی، میراث فرهنگی و سازمان ملی جوانان دیده می شوند.
بر این اساس گزینه های وزارت کشور که تاکنون مطرح شده اند عبارتند از: محمد شریعتمداری، عبدالواحد موسوی لاری، مجید انصاری، مسعود سلطانی فر، مرتضی بانک، عباس آخوندی و محمود علوی.
وزارت آموزش و پرورش دومین وزارتخانه مهمی است که  گفته می شود تغییر وزیر  آن قطعی است. در این بین احتمال اینکه اولین وزیر زن دولت روحانی در این وزارتخانه باشد افزایش یافته است. نام شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رییس جمهور به عنوان یکی از گزینه های اصلی مطرح است. دیگر گزینه های وزارت آموزش و پرورش عبارتند از: محمد باقر نوبخت، سورنا ستاری، رضوان حكيم‌زاده و ضیا هاشمی.

در میان گمانه زنی های موجود با قطعی شدن تفکیک وزارت راه و ترابری و وزارت مسکن و شهرسازی عباس آخوندی نیز از این وزارتخانه جدا می شود. به این ترتیب گزینه های مطرح وزارت راه و ترابری عبارتند از: آخوندی، سلطانی فر، پورسید آقایی، کشاورزیان. برای وزارت مسکن نیز این گزینه های مطرح هستند: پیروز حناچی، عبدالعلی زاده.

وزارت کار دیگر وزارتخانه است که گفته می شود جدایی علی ربیعی از آن قطعی شده است. در بین گزینه های مطرح شده برای این وزارتخانه نام محمد ستاری فر، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دوران اصلاحات دیده می شود. در کنار ستاری فر، احمد میدری، تقوی نژاد و اسلامیان دیگر گزینه های مطرح برای این وزارتخانه هستند.
قطعا یکی از گزینه های تغییر در دولت، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت و بازرگانی است. او یکی از پاشنه آشیل های عملکردی دولت یازدهم بود. تغییر نعمت زاده همزمان با تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی است، برهمین اساس نام چند نفر به عنوان گزینه های اصلی وزارتخانه بازرگانی مطرح هستند. از جمله محمد شریعتمداری معاون اجرایی حسن روحانی و رییس ستاد او، مسعود کرباسیان، سینکی و خسرو تاج. نام محمد نهاوندیان رییس دفتر روحانی نیز به عنوان گزینه وزارت بازرگانی مطرح است.
برای وزارت صنعت نیز تاکنون نام های مختلفی مطرح شده است، از شافعی تا رضا ویسه و منطقی.
اخبار و شنیده های حاکی از آن است در میان وزارت خانه های فرهنگی تغییر در وزارت علوم قطعی است. محمد فرهادی نتوانسته است برای دوره دوم اعتماد حسن روحانی را جلب کند. گزینه هایی که برای این وزارتخانه مطرح هستند، عبارتند است: رضا فرجی دانا، توفیقی، سورنا ستاری و محمد علی نجفی. در این بین برخی از فعالان سیاسی زن از احتمال معرفی یک زن به عنوان وزیر علوم سخن می گویند  اما تاکنون هیچ نامی در این باره مطرح نشده است.
وزارت نیرو قطعا دچار تغییراتی در حوزه مدیریتی می شود. احتمالا حمید چیت چیان کرسی خود را به منصور بیطرف، اردکانیان یا منوچهری واگذار می کند.
مصطفی پورمحمدی هم از وزارت دادگستری کنار می رود، نام او برای وزارت کشور و اطلاعات در حد احتمال های اندک مطرح شده است. علیرضا آوایی، اسماعیلی، حسینعلی امیری و احمدی شاهرودی از گزینه های احتمالی وزارت دادگستری هستند. در این بین برخی گمانه زنی ها از احتمال معرفی یک زن به عنوان گزینه وزارت دادگستری حکایت می کند.
برای معاونت علمی رییس جمهور نیز ستاری، توفیقی و فرجی دانا مطرح هستند.
یکی دیگر از پست های مهم کابینه که گفته می شود تغییرات در آن قطعی است، سازمان برنامه و بودجه است. محمد باقر نوبخت که در دوره قبلی ریاست این سازمان را برعهده داشت و به نوعی مدیریت تیم اقتصادی دولت را بر عهده داشت اکنون باید جای خود را به فردی دیگر دهد. گزینه های مطرح برای این پست عبارتند از: محمد علی نجفی، مسعود نیلی، عباس آخوندی، محمد ستاری فر و طیب نیا. در این بین شانس نجفی بیشتر از بقیه اما در صورتی که او به عنوان شهردار تهران برگزیده نشود.
تغییرات در سازمان میراث فرهنگی نیز قطعی به نظر می سد. گزینه هایی که برای جایگزینی احمدی پور مطرح هستند عبارتند از حسن تقی زاده انصاری، حسین مرعشی و مرتضی بانک.
در رسانه های برای سازمان ملی جوانان نیز که قرار است از وزارت ورزش جدا شود گزینه هایی مطرح شده است. نام هایی که برای این پست به گوش می رسند عبارتند از: رضا محبوبی، رستمی، جوادی یگانه و تندگویان.
همچنین گفته می شود معاونت پارلمانی رییس جمهور نیز تغییر خواهد کرد. رحمانی فضلی برای این پست مطرح است. رحمانی فضلی همچنین برای معاونت اجرایی ریسس جمهور نیز مطرح شده است.
این ها مواردی است که در رسانه ها از قطعی بودن تغییرات در آن ها سخن گفته می شود. وزارتخانه ها و معاونت هایی هم هستند که با درصدی پایین تر احتمال تغییر در ان ها وجود دارد.
وزارت ارتباطات یکی از این وزارتخانه هاست. گفته می شود با وجود رضایت از عملکرد واعظی احتمال جابه جایی او در دولت وجود دارد در اینصورت، جهانگرد، فرجی دانا به عنوان گزینه های احتمالی این وزارتخانه مطرح هستند.
احتمال تغییر رییس دفتر رییس جمهور نیز وجود دارد. گزینه های مطرح برای جایگزینی نهاوندیان. نوبخت، صالحی امیری و واعظی هستند.
اگر صالحی امیری به دفتر رییس جمهور و یا حتی وزارت ورزش رود گزینه هایی که برای جایگزینی او مطرح شده اند عبارتند از عباس صالحی و جوادی یگانه.

زمزمه هایی نیز مبنی بر تغییر وزیر اطلاعات به گوش می رسد. محمود علوی با وجود عملکرد مثبت در ماه های اخیر دچار حاشیه هایی شده است که می تواند بر ابقای او در این وزارتخانه اثر گذار باشد. براساس گزارشها گزینه هایی که برای جایگزینی احتمالی محمود علوی مطرح هستند عبارتند از: مصطفی پورمحمدی، مجید انصاری و علی یونسی.
درباره وزارت خانه های نفت، خارجه و بهداشت و درمان کمتر صحبت می شود. ظاهرا تغییرات در راس این وزارتخانه ها منتفی است. محمد جواد ظریف، بیژن زنگنه و هاشمی سه وزیری هستند که پیش از این از آن ها به عنوان ژنرال های دولت یاد می شد. با این حال برخی گزارش ها حاکی از آن است که این ژنرال ها برای حضور درد ولت مردد هستند.
روز پنجشنبه جواد ظریف به گزارش “ژنرال های مردد” واکنش نشان داد و گفت: «آقای رئیس جمهور باید بر اساس آنچه خودشان مصحلحت می داند این تصمیم را بگیرد. من امیدوارم که رئیس جمهور بهترین افراد را انتخاب کند.»
درباره سرنوشت وزارت اقتصاد نیز بحث هایی مطرح است. علی طیب نیا پیش این اعلام کرده بود که تمایلی به ادامه کار در دولت ندارد. با این حال شواهد نشان می دهد احتمال تغییر وزیر اقتصاد کاهش یافته است. گزینه هایی که برای جایگزینی احتمالی طیب نیا مطرح است عبارتند از: مسعود نیلی، عباس آخوندی، همتی، نوبخت.
درباره وزارت بهداشت نیز با وجود اینکه قاضی زاده هاشمی پیش از این اعلام کرده بود تمایلی به ادامه کار ندارد اما شواهد نشان می دهد او در سمت خود خواهد ماند. با توجه به اینکه قاضی زاده هاشمی در سیستم درمان کشور انقلابی به پا کرد احتمالا برای اصلاح مشکلات ساختاری و ادامه اصلاح سیستم درمان او به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی خواهد شد. نباید فراموش کرد که او از محبوبیت بالای مردمی نیز برخوردار است.
 محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز که در زمره وزرای موفق دولت قرار می گیرد یکی از گزینه های شهرداری تهران است. اگر او به شهرداری تهرانم نرود احتمالا در وزارت جهاد کشاورزی باقی خواهد ماند. با این حال گزینه های دیگر این وزارت خانه عبارتند از: نوری قزلجه و بخشنده.
در سازمان محیط زیست نیز به نظر می رسد تغییر منتفی است. معصومه ابتکار با وجود تمام فشار ها از دید ناظران موفق عمل کرده است. از سوی دیگر او ار حامیان جدی رییس جمهور در دوران تبلیغات ریاست جمهوری بود که همین موضوع می تواند به ادامه کار او در سازمان قوت بخشد. با این حال گزینه های دیگری همچون؛ محمد فاضلی و حتی مصطفی هاشمی طبا برای این سازمان مطرح هستند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.